Feldenkraisova metoda

Specifika Feldenkraisovy metody a pro koho je vhodná?

Feldenkraisova metoda je psychosomatická metoda vzdělávání, je to celostní a komplexní přístup k přirozenému (organickému) procesu učení. Byla vyvinuta Moshe Feldenkraisem, izraelským fyzikem, mistrem juda a odborníkem na pohyb. Jeho metoda se zaměřuje na zlepšení pohybových schopností a jejich efektivity prostřednictvím zvýšeného uvědomění těla.

Je to neobvyklý přístup k učení ve všech životních oblastech. Je to forma sebevýchovy, která dává možnost růstu osobnosti a získání autonomie.

Feldenkraisova metoda není terapeutická metoda, ale má terapeutické účinky. Využívá pohyb k vnitřnímu přeorganizování funkčnosti lidského těla jako celku. Na rozdíl od jiných forem terapie, Feldenkraisova metoda nepoužívá sílu nebo námahu, ale spíše jemné a cílené pohyby, které pomáhají tělu najít optimální způsoby pohybu a rozvíjí nevyužitý potenciál, který má každý z nás v sobě.

Feldenkraisova metoda je vhodná pro lidi všech věkových skupin a kondice. Je užitečná pro starší lidi s různými chronickými potížemi, postižením a omezením, pro lidi se specifickými pohybovými problémy, vrozenými i získanými opotřebováním nebo poraněním. Feldenkraisova metoda je užitečná při rehabilitaci po úrazech a operacích, protože pomáhá přebudovat a zlepšit pohybové vzorce a minimalizovat bolest. Je nedílnou součástí práce s dětmi se speciálními potřebami.

Feldenkraisova metoda je přínosná pro sportovce hledající zlepšení své výkonnosti, pro umělce k zlepšení projevu a tvůrčího přístupu, ale i pro ty, kteří chtějí komplexně rozvíjet svoji osobnost nebo se prostě jen cítit pohodlněji a efektivněji ve svých tělech a zlepšit kvalitu svého života.

Metoda se využívá nejen k zlepšení fyzického zdraví, ale i k rozvoji sebevědomí a schopnosti se soustředit.

V neposlední řadě může být Feldenkraisova metoda efektivním nástrojem pro řešení stresu a napětí, jelikož propojuje tělo a mysl a podporuje celkovou pohodu.

Co je to Feldenkraisova metoda
Feldenkraisova metoda - vysvětlení a základní informace